اگردرباره ی دورکاری مطالعه کرده باشید احتمالا نظرات مثبت و شگفت انگیز افرادی مانند فریلنسرها شما را به وجد آورده است.احتمالا با خودتان گفته اید اگرمی توانستم ازراه دورکارکنم دیگر دردسررفت وآمد های وحشتناک را نخواهم داشت،موهایم براق تروشلوارهایم کاملامتناسب خواهد بود.دراین مقاله قصد داریم به برخی ازنکات منفی دورکاری بپردازیم:

1.توسعه و پیشرفت

برای کسانی که بین 20 تا80 درصد اززمان کاری خودرا به صورت دورکاری سپری می کنند واحد نبودن دفترکاری می تواند برایشان آسیب رسان باشد.مطالعه ای دردانشگاه آکسفورد با همکاری شرکتctrip(بزرگ ترین شرکت مسافرتی درچین)نشان داده است کارمندانی که درشرکت حضوردارند دو برابرافرادی که به صورت دور کاری فعالبت دارند ترفیع می گیرند.یک مطالعه در MIT Sloan Management Review نتایج مشابهی را نشان می دهد.طبق این مطالعه کارمندان حاضردرشرکت 9%بیشترازکارمندان دورکار”مورداعتماد”و”مسئولیت پذیر”توسط مدیران خود توصیف می شوند.کسانی که درخارج از تایم کاری با رییس شان وقت می گذرانند25%بیشترازدیگرافراد”متعهد”و”فداکار”توصیف می شوند.

پس چگونه می توانید ازدورکاری سودببرید بدون آن که خود را درمعرض خطرازدست دادن شغلتان قرار دهید.برای این سوال پاسخ مشخصی وجودندارد ولی می توان با درپیش گرفتن استراتژی های مختلف مسئله را کم رنگ تر کرد.

بهترین روش آن است که انچه را که درطول هفته انجام می دهید به همراه ریزساعت کار یادداشت نمایید تا درانتهای هفته بتوانید برنامه ی رهگیری شده یتان را به شرکت نشان دهید این کارازشما یک فرد مسثولیت پذیرو دقیق می سازد که می تواند زحمات وساعاتی را که صرف پروژه ای کرده اید را اثبات کند.می توانید این کار را با نرم افزارها و سایت های مدیریت زمان مانند پارت تایم انجام دهید وخودرا به عنوان یک حرفه ای معرفی کنید.

2.ورزش

به خاطردارید درابتدای مقاله گفته شد اگر دورکاری را انتخاب کنید شلوارهایتان همیشه اندازه ی تان خواهد بود ، متاسفانه باید بگویم همیشه هم اینطورنیست. درحالی که کاردردفتربه طورکلی باعث کم تحرکی می شود،کارازراه دور هم می تواند تاثیرویژه ای بر مدت زمانی که درطول روز برای جابه جایی صرف می کنید داشته باشد.به عنوان یک کارمند از راه دور صرف یک هفته بدون آن که از خانه خارج شوید کاملا امکان پذیراست.اگراین امر عادی شود می تواند آستانه ی ورزش شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به عنوان یک کارمند دورکارشما موقعیت های زیادی برای ورزش کردن خواهید داشت. می توانید درزمان استراحتتان به خیابان ها و پارک های اطراف خانه ی تان بروید وقدم بزنید.یادرخانه تمرینات کوچک ورزشی انجام دهید. اگربرنامه ی انعطاف پذیرتری دارید می توانید درتایم های میانی روزکلاس های ورزشی ثبت نام کنید.این تایم ها خلوت تراند وبرخی از سالن های ورزشی برای تایم های کم طرفدار تخفیف می گذارند. خلوت بودن باشگاه به این معنی است که شما مجبورنیستید زمان تان را درانتظارخالی شدن تجهیزات و وسایل ورزشی از دست دهید.

3.بهداشت روان

دقیقا مانند واکسن های کرونا دراین روزها،دورکاری هم می تواند عوارض جانبی داشته باشد.تنهایی،انزوا،افسردگی واضطراب ازمواردی است که اغلب توسط کارمندان دورکارذکرشده است.احساس انزوا یا تنهایی می تواند با کمبود سیستم های پشتیبانی قوی یا گروه های اجتماعی خارج از کار بدتر شود.اضظراب مورددیگری است بسیاری ازاین اختلالات دلایل ناشناخنه دارند.معمولا درشرایطی که اطلاعات کافی ازآن چه پیش رویتان هست ندارید ذهن شما بدترین سناریو ممکن را انتخاب می کند.ازآن جا که بخش زیادی ازروابط انسان ها به صورت بصری است ،ممکن است درجریان مکاتبه هایی که بین شرکت و افراد خارج ازآن انجام می شود بخشی ازاطلاعات مهم از دست برود.مثلا هنگامی که رئیستان ازکارانجام شده ی شما ابراز رضایت می کند دائم نگران خواهید بود که آیا واقعا منظورش همین است یا فکردیگری درباره ی نتیجه ی کارتان دارد؟

درنهایت نحوه ی ارتباط نقش کلیدی درکاهش این اختلالات دارد.شمامی توانید با جستجو برای بهترین روش های انتقال اطلاعات ،سوء تفاهم های احتمالی را کاهش دهید.برقراری ارتباط با همکاران از طریق چت و کانال های ارتباط تصویری می تواند به ایجاد پیوندها و کاهش احساس تنهایی کمک کند.

4.مالیات

درزندگی قطعیت های کمی وجود دارند اما مرگ و مالیات مواردی هستندکه قطعا با آن هاروبه روخواهیدشد.اگرشما بیشترزندگی خودرا درشرکتی گذرانده اید که مالیات های شما رامستقیما اداره می کرد احتمالا پرداخت و رسیدگی به مالیات هایتان به عنوان یک شخص دورکار برایتان طاقت فرسا خواهد بود.

مشکلات مالیاتی به محل زندگی شما هم بستگی دارد مثلا95% مردم Estonian با چند کلیک ساده می توانند مالیات خودراپرداخت کنند اما درایالات متحده مردم باید قبض مالیاتی خودرا محاسبه کنند تا زمانی که دولت اظهارنامه ی مربوطه را اماده وارسال کند.

همچنین اگر در تعطیلات کاری یا ویزای کار موقت هستید ، ممکن است در قبال کشوری که مقیم آن هستید و همچنین کشوری که در آن کار می کنید تعهدات مالیاتی داشته باشید.در هنگام تغییر شغل نیز ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد.خبر خوبی که وجود دارداین است که: مالیات یکی از ساده ترین مواردی است که در این لیست قابل حل است.حساب خود را از ثانیه ای که حقوق می گیرید شروع کنید ، همیشه بیشتر از آنچه فکر می کنید لازم دارید کنار بگذارید.همچنین پیشنهاد می شود یک حسابدار استخدام کنید ، به خصوص اگر اولین بار است که مالیات را به عنوان پیمانکار مستقل یا صاحب مشاغل کوچک ثبت می کنید.این احتمال وجود دارد که در طولانی مدت در هزینه شما صرفه جویی شود.

5.مشاوره و راهنمایی

اگر شما یک کارمند تازه کارباشید مشاوره وراهنمایی هایی که دریافت می کنید می توانند بخش عظیمی از کارتان راانجام دهند.به عنوان یک تازه کار،تجربیات همکارانتان می تواند کمک بزرگی برای شما باشد و به پیشرفت و یادگیری شما سرعت بخشد. زمانی که شما یا همکارتان دورکارهستید این ارتباط و راهنمایی ها سخت ترمی شود.ممکن است به مشکل زمان هم برخورد کنید به خصوص اگردرپروژه های بین المللی باشید که هریک ازاعضای تیم درکشوردیگری ساکن اند .

ملاقات حضوری می تواند تفاوت زیادی در پیشرفت این روابط ایجاد کند. حتی اگر یک شرکت کاملاً دورافتاده باشید ، اطمینان از اینکه کارکنانتان با هم ملاقات می کنند و وقت خود را با هم می گذرانند می تواند به عملکرد و توسعه فرهنگی کمک کند.اگرشروع به دریافت مشاوره از همکارتان کرده اید داشتن یک برنامه ی مشخص برای تماس تصویری (مثلا هفته ای یک بار)می تواند شمارا به محیط کاریتان نزدیک ترکند و خیالتان را آسوده ترسازد.

منبع:

https://toggl.com