در این مقاله به ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین اصولی که از شما یک فریلنسر موفق و حرفه‌ای می‌سازد می‌پردازیم.

1.چه کاری انجام می‌دهید

خودتان را به‌جای مشتری قرار دهید، چرا باید شما را انتخاب کند؟ چه توانایی و استعدادی شما را از رقبایتان متمایز می‌کند. به دنبال تقویت همان قابلیت‌های منحصر به فردتان باشید. از خودتان بپرسید که چرا باید دیگران شما را انتخاب کنند. اگر نمی‌توانید به این سؤال پاسخ دهید احتمالاً در جذب مشتری شکست خواهید خورد. توانایی‌های شما درآمدتان را تضمین می‌کنند؛ اگر آن‌ها را برجسته و مشخص نکنید باید با عنوان فریلنسر موفق خداحافظی کنید.

2. برای چه کسی کار می‌کنید

پس از آن که مشخص کردید در چه کاری بهترین هستید، به سراغ مخاطب هدف خود بروید. مشتری ایده‌آل خود را پیدا کنید و توانایی‌های خود را به سطح ایده‌آل وی برسانید. تمرکزتان را روی جامعهٔ هدف محدود تری بگذارید. اگر تلاش کنید طیف گسترده‌ای از مخاطبان‌تان را تحت تاثیر قرار دهید در نهایت هیچ یک راضی نخواهند بود. از زبانی استفاده کنید که برای مخاطبین‌تان خوشایند است. از ابزار یا نمونه‌های بازاریابی که برای مخاطبان جذاب است استفاده کنید. سپس هر جا که آن‌ها هستند در فضای مجازی یا حتی حقیقی حضور خود را نشان دهید.

به یاد داشته باشید اولین تجربهٔ کاری شما با مشتری جدیدتان می‌تواند او را به مشتری دائمی شما تبدیل کند؛ بنابراین خود را در جریان کار حرفه‌ای نشان دهید.

یکی از بهترین شیوه‌های بیان خود به‌عنوان یک فریلنسر حرفه‌ای ارائهٔ برنامهٔ زمان‌بندی‌شدهٔ خود در قالبی حرفه‌ای است. تایم پارت این قابلیت را به فریلنسر و کارفرما می‌دهد که روند پیشروی برنامه را ثبت و پیگیری نمایند. علاوه بر این با جمع‌بندی ساعت کاری و محاسبهٔ حقوق فریلنسر به‌صورت خودکار، شما را از دردسر مکتوب کردن گزارش‌های حقوقی نجات می‌دهد.

3.ارزش کار خود را به‌عنوان فریلنسر درک کنید

وقتی صحبت از پول می‌شود لازم است ارزش واقعی چیزی که خلق می‌کنید را درک کنید.شما قرار نیست تنها برای زمانی که صرف یک پروژه کرده‌اید دستمزد بگیرید. حقوق شما شامل تمام زمان‌هایی می‌شود که صرف یادگیری مهارتی کرده‌اید. اگر یک نقاش می‌تواند چهرۀ شخص رو به روی خود را در 1 ساعت بکشد هزینه‌ای دریافت می‌کند تنها برای آن یک ساعت نیست بلکه برای تمام ماه‌ها و سال‌هایی است که صرف یادگیری هنر ترکیب رنگ ها کرده است می‌باشد. برای رسیدن به ارزش واقعی کار خود از خودتان بپرسید خدمت شما چگونه در ترازنامۀ مشتری‌هایتان تاثیر می‌گذارد. حتی می‌توانید دستمزدتان را به صورت درصدی از سودی که کار شما برای مشتری ایجاد می‌کند دریافت کنید.

4.شما یک فریلنسر هستید

شما به‌عنوان یک فریلنسر مسئول حساب و کتاب خودتان هستید. پس دقت کنید برای چه مبلغی مذاکره می‌کنید. هزینه‌های شما شامل مالیات، هزینه های قبض ها، زمان و در نهایت سود شما است. پس توجه کنید که اگر دستمزد کمتر از مقدار واقعی پیشنهاد دهید از همان ابتدا بازی را واگذار کرده اید.

اگر یک مشتری دربارهٔ حقوق پیشنهادی شما شک دارد عذرخواهی نکنید فقط بگویید شما یک کسب‌وکاری را می‌گردانید و توانایی انجام کار با مبلغ پایین‌تر را ندارید.

در پایان به یاد داشته باشید آن چیزی که می‌تواند خلاقیت شما را پرورش دهد درآمد کافی است. اگر مشکلی برای تأمین مخارج زندگی‌تان نداشته باشید، می‌توانید حرفه ی مورد علاقه‌تان را دنبال کنید و با مشتری‌هایی سر و کار خواهید داشت که ارزش کار شما را می‌دانند و لازم نیست برای پرداخت دستمزدتان در انتهای پروژه با آن‌ها سازش کنید. پس، از درخواست حق و حقوقتان نترسید.

منبع: ted talk