اعتیاد به کار اثراتی بر روی زندگی شخصی و خانوادگی دارد. در این مقالۀ تایم پارت با مهم‌ترین اثرات اعتیاد به کار بر زندگی شخصی و خانوادگی آشنا می‌شوید.

تأثیرات اعتیاد به کار، بر خانواده و نتایج فردی

1.تاثیر برنتایج کار:

  • با اعتیاد به کار رضایت شغلی کاهش می یابد
  • استرس شغلی و ترس ار آینده کاری افزایش می یابد

2.تاثیربر خانواده:

  • اعتیاد به کار، رضایت کلی خانوادگی را کاهش می‌دهد
  • روابط بین والدین و فرزندانشان کم‌رنگ‌تر می‌شود
  • افسردگی در فرزندان شخص افزایش می‌یابد

3.تأثیر بر نتایج فردی:

با اعتیاد به کار رضایت از زندگی، سلامت جسمی و سلامت عاطفی روبه‌زوال است.
احتمال فرسودگی شغلی، در کنار فرسودگی عاطفی و بدبینی، شروع به افزایش می‌کند.
گرایش بیش از حد به کار باعث می‌شود جنبه‌های شخصی زندگی روبه‌زوال باشد درحالی‌که جنبه‌های حرفه‌ای زندگی عمدتاً تحت‌تأثیر قرار نمی‌گیرند. یعنی، اگرچه چشم‌انداز شغلی احتمالاً افزایش می‌یابد، اما عملکرد و کارایی شغلی و انگیزه‌های مهم دیگر برای کار اجباری، احتمالاً بهبود نخواهد یافت.

تأثیرات اعتیاد به کار بر سلامتی و تغییر عادات غذایی

  1. 75%صرف ناهار پشت میز کارشان
  2. 67%افزایش شانس ابتلا به بیماری‌های عروق کرونری
  3. 37% افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های شغلی مثل کمردرد و آرتروز گردن
  4. 25%درنظرنگرفتن تایم استراحت برای ناهار و در کل درنظرنگرفتن هیچ استراحتی در زمان کار
  5. 20%صرف 10 دقیقه یا کمتر پشت میز ناهار

سایر این تأثیرات در زندگی خانوادگی

تمایل به اعتیاد به کار می‌تواند بر همسر و فرزندان شخص معتاد تأثیر بگذارد.

به گفته برایان رابینسون، استاد برجسته دانشگاه کارولینای شمالی در شارلوت، میزان طلاق در ازدواج‌هایی که حداقل یک همسر معتاد به کار است 40٪ بیشتر است.

علاوه‌براین، مطالعه‌ای به عنوان Growing Up in Australia توسط دانشگاه ملی استرالیا (ANU) و دانشگاه لا تروب انجام شده است. در این مطالعه 2500 زوج کارمند و فرزندان آنها را در طول 10 سال مشاهده کرده است. هدف آنها این بود که بفهمند تعادل نامناسب بین زندگی شخصی و کار چگونه بر تعهد والدین نسبت به فرزندانشان تأثیر می‌گذارد.

این مطالعه نشان داد که از هر 10 زوج 6 نفر برای مدیریت تعهدات شغلی و خانوادگی خود مبارزه می‌کنند. همچنین، از هر 7 زوج 1 زوج دورهٔ سخت‌تری را می‌گذرانند و یکی از والدین به‌خوبی از عهدهٔ این تعهدات خانوادگی برنمی‌آید.

این مطالعه بیشتر نشان داد که این تأثیر زمانی شدیدتر است که والدین در مشاغل غیرقابل‌انعطاف با امنیت شغلی پایین و ساعات طولانی کار می‌کنند. در نتیجه این تعارض زندگی و کار، والدین احساس ناراحتی، خستگی، استرس و دمدمی مزاجی می‌کنند و سلامت روانی کودکان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، نظرسنجی امروز ایالات متحده آمریکا که قبلاً اشاره شد، یک تفاوت چشمگیر در عادات غذایی را بین 1987 و 2008 پیدا کرده است که احتمالاً بر زندگی خانوادگی تأثیر می‌گذارد. یعنی در سال 1987 ، 50٪ از پاسخ‌دهندگان ادعا کردند که حداقل یک وعده غذایی را با خانواده خود به طور روزانه می‌خورند. در مقابل، این تعداد تا سال 2008 به 20٪ از پاسخ‌دهندگان کمتر شده است. این نشان‌دهندۀ کاهش مجدد شانس معاشرت با خانواده می‌باشد.

در این مقالۀ تایم پارت سعی شد مهم‌ترین اثرات اعتیاد به کار بر زندگی شخصی و خانوادگی را با شما در میان بگذاریم.

منبع:

https://clockify.me/workaholism-facts